Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly
ID: 2649100 • Letter: O
Question
Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $2,300 per unit; variable costs = $460 per unit; fixed costs = $4.2 million; quantity = 76,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within
Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $2,300 per unit; variable costs = $460 per unit; fixed costs = $4.2 million; quantity = 76,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within
Explanation / Answer
the quantity sales= 76,000 units, selling price= $2,300 and variable cost per unit= $460 and fixed cost is $4,200,000.
in best case the values are:
quantity sales= 76,000*1.15= 87,400 units
selling price= 2,300*1.15= $2,645
variable cost= $460*1.15= $529
and the fixed cost= 4,200,000*1.15= $4,830,000
if the case is worst;
the unit sales= 76,000*0.85= 64,600 units
selling price= 2300*0.85= $1,955
variable cost= 460*0.85= $391
fixed cost= 4,200,000*0.85= $3,570,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.