Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly
ID: 2748701 • Letter: O
Question
Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $2,050 per unit; variable costs = $145 per unit; fixed costs = $6,800,000; quantity = 75,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ±19 percent. Enter the values the company should use for the four variables given here when it performs its base-, best-, and worst-case scenario analysis. (Input the fixed costs in dollars, not in millions, e.g., $1,234,567. Do not include the dollar signs ($). Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $2,050 per unit; variable costs = $145 per unit; fixed costs = $6,800,000; quantity = 75,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ±19 percent. Enter the values the company should use for the four variables given here when it performs its base-, best-, and worst-case scenario analysis. (Input the fixed costs in dollars, not in millions, e.g., $1,234,567. Do not include the dollar signs ($). Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Scenario Unit Sales Unit Price Variable Cost Fixed Costs Base case 75,000 $2,050.00 $145.00 $6,800,000.00 Best case 89,250 $2,439.50 $117.45 $5,508,000.00 Worst case 60,750 $1,660.50 $172.55 $8,092,000.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.