You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $48,00
ID: 2649335 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $48,000; costs = $21,200; addition to retained earnings = $6,500; dividends paid = $1,300; interest expense = $5,200; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense.
You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $48,000; costs = $21,200; addition to retained earnings = $6,500; dividends paid = $1,300; interest expense = $5,200; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense.
Explanation / Answer
Ans $ 9600 Addition to retain earning $ 6,500 Add Dividend paid $ 1,300 Net Income $ 7,800 Tax 35% (on Net Income before) $ 4,200 *7800/.65*.35 Net Income before tax $ 12,000 Add Interest Exp $ 5,200 Depreciation $ 9,600 ? Balance amount Gross profit $ 26,800 Cost $ 21,200 Sales $ 48,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.