The Green Corporation has ending inventory of $485,065, and cost of goods sold f
ID: 2649386 • Letter: T
Question
The Green Corporation has ending inventory of $485,065, and cost of goods sold for the year just ended was $4,462,598.
What is the days' sales in inventory? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
How long on average did a unit of inventory sit on the shelf before it was sold? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The Green Corporation has ending inventory of $485,065, and cost of goods sold for the year just ended was $4,462,598.
Explanation / Answer
1. Calculation of Inventory Turnover Ratio:
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Closing Inventory
Cost of Goods Sold = $4,462,598, Closing Inventory = $485,065
Inventory Turnover = 4,462,598 / 485,065 = 9.20 Times
2. Days Sales in Inventory = 365 / Inventory Turnover Ratio
Days Sales in Inventory = 365 / 9.20 = 39.67 Days
3. Days on shelf in Inventory = 365 / Inventory Turnover Ratio
Days on shelf in Inventory = 365 / 9.20 = 39.67 Days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.