The Green Corporation has ending inventory of $483,500, and cost of goods sold f
ID: 2748942 • Letter: T
Question
The Green Corporation has ending inventory of $483,500, and cost of goods sold for the year just ended was $3,693,940.
1. is the inventory turnover? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
2. What is the days' sales in inventory? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
3. How long on average did a unit of inventory sit on the shelf before it was sold? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
1. is the inventory turnover? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
2. What is the days' sales in inventory? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
3. How long on average did a unit of inventory sit on the shelf before it was sold? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Answer:1 Inventory turnover=Cost of goods sold/Inventory
=$3693940/$483,500
=7.64 times
Answer:2 Days' sales in inventory=365 days/Inventory turnover ratio
=365 days/7.64 times
=47.77 days
Answer:3 On average, a unit of inventory sit on the shelf 47.77 days before it was sold.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.