The Green Corporation has ending inventory of $482,700, and cost of goods sold f
ID: 2799334 • Letter: T
Question
The Green Corporation has ending inventory of $482,700, and cost of goods sold for the year just ended was $3,934,005 What is the inventory turnover? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Inventory turnover times What is the days' sales in inventory? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Days' sales in inventory days How long on average did a unit of inventory sit on the shelf before it was sold? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Days on shelf in inventory daysExplanation / Answer
Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory
= 3934005 / 482700
= 8.15 times
Days Sales in inventory = 365 / inventory Turnover Ratio
= 365 / 8.15
= 44.79 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.