Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm has 1 million shares trading at $36 and 10,000 bonds with $1000 par. The

ID: 2649670 • Letter: A

Question

A firm has 1 million shares trading at $36 and 10,000 bonds with $1000 par. The bonds have a
YTM of 10%, an 8% annual coupon rate paid semiannually, and 10 years until maturity. The firm has
EBIT of $9.8 million and pays all of its residual cashflow as dividends. Assume the earnings and
interest continue in perpetuity. The firm has a 40% tax rate. All-equity firms that are otherwise
similar have a cost of capital of 14%.
(a) What is the WACC?
(b) Suppose the firm refinances to have a D/E ratio of 0.5. What is the new cost of equity?

Explanation / Answer

(a) What is the WACC?

Bond Value = pv(rate, nper,pmt,fv)

Nper  (indicates the semi annual period) = 10*2 = 20

PV (indicates the price) = ?

PMT (indicate the annual payment) = 1000*8%*1/2 = 40

FV (indicates the face value) = 1000

Rate (indicates YTM) = 10%*1/2 = 5%

Bond Value = pv( 5%,20,40,1000)

Bond Value = $ 875.38

Market Value of Common Stock = 1Milion * 36 = $ 36 Million

Market Value of Bond = 10000*875.38 = $ 8.7538 Million

Weight of Common Stock = 36/44.7538

Weight of Debt = 8.7538/44.7538

Interest Expenses = 10000*8%*1000= 800000 = 0.8 Million

Cost of Equity = (EBIT - Interest Expenses)*(1-tax rate)/Market Value of Common Stock

Cost of Equity = (9.8 - 0.8)*(1-40%)/36

Cost of Equity = 15%

After tax cost of debt = 10*(1-40%) = 6%

WACC = Weight of Common Stock* Cost of Common Stock + Weight of Debt* After Tax cost of Debt

WACC = 36/44.7538*15 + 8.7538/44.7538*6

WACC = 13.24%

(b) Suppose the firm refinances to have a D/E ratio of 0.5. What is the new cost of equity?

Total Market value = 44.7538

After  firm refinances

Debt Market Value = 44.7538 * 0.5/(1+0.5)

Debt Market Value = $ 14.9179 Million

Bond Face Value = 14.9179/875.38 *1000 = $ 17.04 Million

Interest Expenses = 17.04*8% = 1.3632 Million

Market Value of Common Stock = 44.7538 * 1/(1+0.5)

Market Value of Common Stock = 29.8358

New cost of equity= (EBIT - Interest Expenses)*(1-tax rate)/Market Value of Common Stock

New cost of equity = (9.8 - 1.3632)*(1-40%)/29.8358

New cost of equity = 16.97%

New cost of equity = 17% approx

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote