A firm has 1 million shares of common stock outstanding with a market price of $
ID: 2748999 • Letter: A
Question
A firm has 1 million shares of common stock outstanding with a market price of $5.00 each. It has 2,500 bonds outstanding, each with a market value of $1,100. The bonds mature in 13 years, have a coupon rate of 10 percent, and pay coupons annually. The firm's beta is 1.3, the risk-free rate is 4.5 percent, the market risk premium is 7 percent, and the tax rate is 34 percent. What is the weighted average cost of capital (WACC)?
A)
5.45 percent
B)
6.53 percent
C)
9.49 percent
D)
10.81 percent
E)
11.65 percent
A firm has 1 million shares of common stock outstanding with a market price of $5.00 each. It has 2,500 bonds outstanding, each with a market value of $1,100. The bonds mature in 13 years, have a coupon rate of 10 percent, and pay coupons annually. The firm's beta is 1.3, the risk-free rate is 4.5 percent, the market risk premium is 7 percent, and the tax rate is 34 percent. What is the weighted average cost of capital (WACC)?
A)
5.45 percent
B)
6.53 percent
C)
9.49 percent
D)
10.81 percent
E)
11.65 percent
Explanation / Answer
Equity = 1m * 5 = $50,00,000
Debt = 2500*1000= $25,00,000
..
Weight of Equity (We)= 50/(50+25) = 0.67
Weight of Debt (Wd)= 25/(50+25) = 0.33
..
COst of Equity(Ke ) = Rf + (Rm-Rf)*Be
= 4.5 + 7*1
= 11.5%
Cost of Debt (Kd) = Not Given in the question
..
WACC = Ke*We + Kd*Wd
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.