A portfolio consists of 30 percent Stock A, 60 percent Stock B, and 10 percent S
ID: 2649919 • Letter: A
Question
A portfolio consists of 30 percent Stock A, 60 percent Stock B, and 10 percent Stock C. What is the portfolio expected return given the following:
State of Economy
Probability of State of Economy
Stock A Returns
Stock B Returns
Stock C Returns
Normal
0.60
22%
15%
38%
Recession
0.40
2
31
24
18.41 percent
14.18 percent
16.49 percent
17.88 percent
A portfolio consists of 30 percent Stock A, 60 percent Stock B, and 10 percent Stock C. What is the portfolio expected return given the following:
Explanation / Answer
Expected Return of Stock A = Prob of Normal * Return in Normal Econmy + Prob of Recession * Return in Recession Econmy
Expected Return of Stock A = 0.60*22 + 0.40*-2
Expected Return of Stock A = 12.40%
Expected Return of Stock B = Prob of Normal * Return in Normal Econmy + Prob of Recession * Return in Recession Econmy
Expected Return of Stock B = 0.60*15 + 0.40*31
Expected Return of Stock B = 21.40%
Expected Return of Stock C = Prob of Normal * Return in Normal Econmy + Prob of Recession * Return in Recession Econmy
Expected Return of Stock C = 0.60*38 + 0.40*-24
Expected Return of Stock C = 13.20%
Portfolio expected return = Weight of Stock A*Expeced Return of Stock A + Weight of Stock B*Expeced Return of Stock B + Weight of Stock C*Expeced Return of Stock C
Portfolio expected return = 30%*12.40 + 60%*21.40 + 10%*13.20
Portfolio expected return = 17.88%
Answer
17.88 Percent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.