A portfolio consists of 36 percent Stock A, 55 percent Stock B, and 9 percent St
ID: 2793774 • Letter: A
Question
A portfolio consists of 36 percent Stock A, 55 percent Stock B, and 9 percent Stock C. What is the portfolio expected return given the following:
State of Economy
Probability of State of Economy
Stock A Returns
Stock B Returns
Stock C Returns
Normal
.90
28%
21%
50%
Recession
.10
–2
43
–24
24.20 percent
25.59 percent
26.12 percent
21.89 percent
A portfolio consists of 36 percent Stock A, 55 percent Stock B, and 9 percent Stock C. What is the portfolio expected return given the following:
Explanation / Answer
Expected return =Respective returns*Respective probabilities
Expected return for:
A=(0.9*28)+(0.1*-2)=25%
B=(0.9*21)+(0.1*43)=23.2%
C=(0.9*50)+(0.1*-24)=42.6%
Hence expected return for portfolio=(25*0.36)+(23.2*0.55)+(42.6*0.09)
=25.59%(Approx)(B)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.