A project has the following estimated data: price = $48 per unit; variable costs
ID: 2651030 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $48 per unit; variable costs = $32 per unit; fixed costs = $20,500; required return = 8 percent; initial investment = $36,000; life = six years
What is the financial break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
A project has the following estimated data: price = $48 per unit; variable costs = $32 per unit; fixed costs = $20,500; required return = 8 percent; initial investment = $36,000; life = six years
Explanation / Answer
1)Break even quantity = (Fixed cost +Operating cash flow) /(Price- Variable cost)
=(20500+36000) /(48-32 )
= 56500/16
= 3531.25 units
Operating cash flow is a situation of 0NpV so when Intital investment equals to Operatin cash flow , NPV=0
2)Degree of operating leverage = 1+ (20500 /7787.32)
= 1+2.632
= 3.632
**36000/4.6229 =7787.32
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.