A project has the following estimated data: price = $50 per unit; variable costs
ID: 2739138 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $50 per unit; variable costs = $33 per unit; fixed costs = $22,000; required return = 10 percent; initial investment = $21,000; life = three years. Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the cash break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the financial break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) DOL
Explanation / Answer
1.
Accounting breakeven quantity = Fixed costs / Contribution margin per unit
Annual depreciation = Initial investment/Useful life = $21,000/3 years = $7,000
Total fixed costs = $22,000 + $7,000 = $29,000
Contribution margin per unit = Selling price – Variable cost per unit = $50 - $33 = $17 per unit
Accounting breakeven quantity = $29,000/$17 = 1705.88 = 1,706 units
2.
Cash breakeven point = Cash fixed costs/ Contribution margin per unit
Since Depreciation is a not a cash expense, it shall be ignored for the calculation of fixed costs.
Cash breakeven quantity = $22,000/$17 = 1294.12 = 1,294 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.