A project has the following estimated data: price = $52 per unit; variable costs
ID: 2795759 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $52 per unit; variable costs = $34 per unit; fixed costs = $23,500; required return = 12 percent; initial investment = $30,000; life = three years. Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the cash break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the financial break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) DOL
Explanation / Answer
Accounting Break even quantity: (Fixed cost + Initial Investment / no. of years)/ (Sales per unit – Variable cost per unit)
= ($23,500 + $30,000/3) / ($52 - $34) = 1861.11
Cash break-even quantity: (Fixed cost ) / (Sales per unit – Variable cost per unit)
= ($23,500) / ($52-$34) = 1305.56
Financial break-even quantity:
Operating cash flow: Initial Investment / 3 year annuity factor at 12%
= $30,000 / 2.40183 = $12490.48
Financial break-even quantity = (Fixed cost + Operating cash flow) / (Price per unit - Variable cost per unit) = (23,500 + 12490.48)/ (52 - 34) = 1999.47
The DOL of the project is:
DOL = 1 + ( $23,500/ $12490.48) = 1 + 1.881 = 2.881
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.