At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2651510 • Letter: A
Question
At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.60. The operating cash flow is $57,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 16,200 units and 14,200 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.60. The operating cash flow is $57,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 16,200 units and 14,200 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
- DOL(Degree of Operating Leverage) = Contribution / EBIT
- Contribution = DOL x EBIT(Operating Cash Flows)
Contribution at 15,200 uniits = 2.60 x 57,500 = $149,500
Contribution per unit= 149,500 / 15,200 = $9.84 per unit
- Contribution at 14,200 units = $139,664.47
New EBIT = 57,500 - (149,500 - 139,664.47) = $47,664.47
DOL = 139,664.47 / 47,664.47 = 2.93
- Contribution at 16,200 units = $159,335.53
New EBIT = 57,500 + (159,335.53 - 149,500) = $67,335.53
DOL = 159,335.53 / 67,335.53 = 2.37
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.