At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2651514 • Letter: A
Question
At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.60. The operating cash flow is $57,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 16,200 units and 14,200 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.60. The operating cash flow is $57,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 16,200 units and 14,200 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Company A:
Degree of operating leverage = % change in operating income/% change in sales = 15%/10% = 1.5
In response to a 15% increase sales, operating income will increase by 22.5% [=1.5 × 15%]
Company B:
Operating margin = ($2,000,000 × 0.4 $400,000) ÷ $2,000,000 = 20%
Degree of operating leverage = contribution margin percentage/operating margin = $40% ÷ 20% = 2%
Increase in operating income in response to 15% increase in sales = 2 × 15% = 30%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.