Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of opera

ID: 2651522 • Letter: A

Question

At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.60. The operating cash flow is $57,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 16,200 units and 14,200 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

  

At an output level of 15,200 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.60. The operating cash flow is $57,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 16,200 units and 14,200 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

Explanation / Answer

- Degree of Operating Leverage = Contribution / EBIT

- Thus, from above, Contribution = DOL x EBIT(Operating Cash Flows)

Contribution at the level of 15,200 uniits = 2.60 x 57,500 = $149,500

Contribution per unit = 149,500 / 15,200 = $9.84 per unit

- Contribution at the level of 14,200 units = $139,664.47

Decrease in EBIT = 57,500 - (149,500 - 139,664.47) = $47,664.47

DOL = 139,664.47 / 47,664.47 = 2.93

- Contribution at at the level of 16,200 units = $159,335.53

Increase in EBIT = 57,500 + (159,335.53 - 149,500) = $67,335.53

DOL = 159,335.53 / 67,335.53 = 2.37

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote