Sigma Company has the following capital structure: 45% debt, 15% preferred stock
ID: 2652102 • Letter: S
Question
Sigma Company has the following capital structure: 45% debt, 15% preferred stock and 40% common stock. Deterrmine the weighted average costs of capital given the follwoing information. Ignore floatation costs. Assume a tax rate of 35%.
- The firm's 10-year 7% annual coupon bond is currently trading at $717.49.
-the firms 10% annual dividend perpetual preferred stock with a par value of $100 is tading at $71.43.
- The common stock is trading at $150. Their next dividend is expected to be $5.00. the growth rate is forcasted at 10%.
Explanation / Answer
1. Current Yeild= Annual Coupon/Current market price
We assumed that the face value of the bond was $1000
So the current yield would be : 1000*7%/717.49
=9.75%
Cost of debt before tax = 9.75%
Tax rate= 35%
Cost of debt after tax= 9.75% (1-35%)
=6.34%
2. Cost of preferred stock
Dividend: 10
Price:71.43
cost of prefered stock= Dividend/Price
=10/71.43
=14%
Cost of equity: (Expected dividend/Current price)+ growth
= (5/150)+10%
=13.33%
Particular Weight cost weighted cost (weight*Cost) Debt 45% 6.34% 2.85% Prefered stock 15% 14% 2.10% Equity stock 40% 13.33% 5.33% Total wacc 10.29%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.