You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the compa
ID: 2653643 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the company’s tax rate is 30 percent.
6,000 7.9 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 108 percent of par; the bonds make semiannual payments.
29,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $89 per share.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the company’s tax rate is 30 percent.
Explanation / Answer
Answer:
Debt = 6.0 million pays 7.9%, or 474,000 less 30%=$331800
On a market value of 6.0 x 1.08, or 6.48 million.
Net cost= 3318,00 /6.48 million. = 5.120%
Common - Per CAPM:
R = 5.90 + 1.12 (10%) = 17.1%
Preferred - 29,000 shares at 100 par, or 2,900,000 pays 4%, or 116,000 on market value of 2581,000.
Cost of preferred=116000/2581000=4.49%
Capital structure Number Market value Market value Weights Cost of capital WACC Shares 510000 69 35190000 0.795236 17.10% 13.59854 Debenture 6000 1080 6480000 0.146437 5.12% 0.749759 Preference share 29000 89 2581000 0.058326 4.49% 0.261885 44251000 1 14.61018Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.