You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the compa
ID: 2655100 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent.
7,000 6.2 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 15 years to maturity, selling for 105 percent of par; the bonds make semiannual payments.
12,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $72 per share.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Debt:7,000 6.2 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 15 years to maturity, selling for 105 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 340,000 shares outstanding, selling for $52 per share; the beta is 1.08. Preferred stock:12,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $72 per share.
Market: 8 percent market risk premium and 4.20 percent risk-free rate.Explanation / Answer
- After tax Kd = 62 x (1 - 0.4)/1,050 = 3.54%
Market value of debt = 7,000 x 1,050 = $7,350,000
- Kp = 5/72 = 6.94% (Assuming par value of preferred stock = $100)
Market value of preferred stock = 12,000 x 72 = $864,000
- Ke = 4.2 + (8 x 1.08) = 12.84%
Market value of common stock = 340,000 x 52 = $17,680,000
- Total market value of the firm = $25,894,000
WACC = [(7,350,000 x 3.54%) + (864,000 x 6.94%) + (17,680,000 x 12.84%)] / 25,894,000 = 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.