You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the compa
ID: 2698397 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the company’s tax rate is 35 percent.
Debt: 6,000 6.7 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 103 percent of par; the bonds make semiannual payments
Common stock: 390,000 shares outstanding, selling for $57 per share; the beta is 1.13
Preferred stock: 17,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $77 per share.
Market: 6 percent market risk premium and 4.70 percent risk-free rate.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)
Explanation / Answer
debt value = 6000 * 1.03* 1000 = 6180000
equity value = 390000 * 57 = 22230000
preferredvalue = 17000* 77 = 1309000
total value = 29719000
cost of equity = 4.7% + 1.13 * 6% = 11.48%
cost of debt :
1030 = 33.5PVIFA(r%,50) + 1000 PVIF (r%,50)
r = 6.457%
yTM=12.914%
after tax cost of debt = (1-0.35) * 12.914 = 8.39%
cost of prefferedstock = 4/77 = 5.19%
WACC = (22230000/29719000) * 11.48% + (6180000/29719000) * 8.39% + (1309000/29719000) * 5.19%
= 10.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.