Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the compa

ID: 2714631 • Letter: Y

Question

You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the company’s tax rate is 38 percent.

10,000 6.5 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 30 years to maturity, selling for 108 percent of par; the bonds make semiannual payments.

15,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $75 per share.

What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

You are given the following information for Lightning Power Co. Assume the company’s tax rate is 38 percent.

Explanation / Answer

Answer: We will begin by finding the market value of each type of financing. We find

Market value of Debt=10000*1000*108%=10800000

Market value of equity=370000 shares*$55 per share=20350000

Market value of preference shares=15000 shares *$75=1125000

Total value=32275000

Now, we can find the cost of equity using the CAPM. The cost of equity is:

Ke=4.50%+1.11*6%

=11.16%

Kp=5/75=6.67%

The cost of debt is the YTM of the bonds, so:

P0 = 1,080 =

Coupon= 1,000*6.5%*0.5=32.5   

T=60

R = 2.96%

YTM = 2.96% × 2 = 5.92%

• And the aftertax cost of debt is:

• RD = (1 – .38)(.0592) = 3.6704%

WACC=

Particulars Cost Market value Weight WACC Debt 3.6704 10800000 0.334624322 1.228205112 Equity 11.16 20350000 0.630518978 7.036591789 Preference shares 6.67 1125000 0.0348567 0.232494191 Total 32275000 1 8.497291092
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote