You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the comp
ID: 2653907 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 35 percent.
9,000 7.0 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 106 percent of par; the bonds make semiannual payments.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 35 percent.
Explanation / Answer
Step 1:
1) Cost of Common Stock = Rf + (Rm-Rf)*Beta
Cost of Common Stock = 5 + 9*1.03
Cost of Common Stock = 14.27%
2) Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv) *2
Before Tax Cost of Debt = rate(40,35,-1060,1000) * 2
Before Tax Cost of Debt = 6.46 %
After Tax Cost of Debt = 6.46*(1-35%)
After Tax Cost of Debt = 4.20%
Step 2:
Market Value of Common Stock = 420000*60 = $ 25,200,000
Market Value of Bond = 9000*1060 = $ 9,540,000
Total Market Value = $ 34,740,000
Weight of Common Stock = 2520/3474
Weight of Debt = 954/3474
Step3:
WACC = Weight of Common Stock* Cost of Common Stock + Weight of Debt* After Tax cost of Debt
WACC = 2520/3474*14.27 + 954/3474*4.20
WACC = 11.50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.