Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Saunders Investment Bank has the following financing outstanding. 20,000 bon

ID: 2653908 • Letter: T

Question

The Saunders Investment Bank has the following financing outstanding.

  

20,000 bonds with a coupon rate of 10 percent and a current price quote of 108.0; the bonds have 20 years to maturity. 190,000 zero coupon bonds with a price quote of 19.5 and 30 years until maturity.

110,000 shares of 8 percent preferred stock with a current price of $83, and a par value of $100.

2,200,000 shares of common stock; the current price is $69, and the beta of the stock is 1.35.

The corporate tax rate is 40 percent, the market risk premium is 7 percent, and the risk-free rate is 4 percent.

  

  

The Saunders Investment Bank has the following financing outstanding.

Explanation / Answer

Step 1:

1) Cost of Common Stock = Rf + (Rm-Rf)*Beta

Cost of Common Stock = 4 + 7*1.35

Cost of Common Stock = 13.45%

2) Cost of Preferred Stock = 8/83

Cost of Preferred Stock = 9.64%

3) Before Tax Cost of coupon Bond = rate(nper,pmt,pv,fv)

Before Tax Cost of coupon Bond = rate(20,100,-1080,1000)

Before Tax Cost of coupon Bond = 9.12 %

Before Tax Cost of Zero coupon Bond = rate(nper,pmt,pv,fv)

Before Tax Cost of Zero coupon Bond = rate(30,0,-195,1000)

Before Tax Cost of Zero coupon Bond = 5.60 %

After Tax Cost of coupon Bond =9.12*(1-40%)

After Tax Cost of coupon Bond = 5.47%

After Tax Cost of Zero coupon Bond = 5.60*(1-40%)

After Tax Cost of Zero coupon Bond = 3.36%

Step 2:

Market Value of Common Stock = 2200000*69 = $ 151,800,000

Market value of Preferred Stock = 110000*83 = $ 9,130,000

Market Value of Coupon Bond = 20000*1080 = $ 21,600,000

Market Value of Zero Coupon Bond = 190000*195 = $ 37,050,000

Total Market Value = 219,580,000

Weight of Common Stock = 15180/21958

Weight of Preferred Stock = 913/21958

Weight of Coupon Bond = 2160/21958

Weight of Zero Coupon Bond = 3705/21958

Step3:

WACC = Weight of Common Stock* Cost of Common Stock + Weight of Preferred Stock* Cost of Preferred Stock + Weight of Coupon Bond* After Tax cost of Coupon Bond+ Weight of Zero Coupon Bond* After Tax cost of Zero Coupon Bond

WACC = 15180/21958*13.45 + 913/21958*9.64 + 2160/21958*5.47 + 3705/21958*3.36

WACC = 10.80%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote