The Saunders Investment Bank has the following financing outstanding. 30,000 bon
ID: 2661124 • Letter: T
Question
The Saunders Investment Bank has the following financing outstanding.
30,000 bonds with a coupon rate of 6 percent and a current price quote of 112.0; the bonds have 20 years to maturity. 200,000 zero coupon bonds with a price quote of 21.0 and 30 years until maturity.
120,000 shares of 4 percent preferred stock with a current price of $86, and a par value of $100.
2,300,000 shares of common stock; the current price is $72, and the beta of the stock is 1.50.
The corporate tax rate is 25 percent, the market risk premium is 8 percent, and the risk-free rate is 5 percent.
What is the WACC for the company?
30,000 bonds with a coupon rate of 6 percent and a current price quote of 112.0; the bonds have 20 years to maturity. 200,000 zero coupon bonds with a price quote of 21.0 and 30 years until maturity.
Preferred stock:120,000 shares of 4 percent preferred stock with a current price of $86, and a par value of $100.
Common stock:2,300,000 shares of common stock; the current price is $72, and the beta of the stock is 1.50.
Market:The corporate tax rate is 25 percent, the market risk premium is 8 percent, and the risk-free rate is 5 percent.
Explanation / Answer
Cost of debt
Coupon bond
Let cost of debt be r1
Coupon payment = 6%*1000= 60
112%*1000 = 60/(1+r1) + 60/(1+r1)^2 + 60/(1+r1)^3......60/(1+r1)^20 + 1000/(1+r1)^20
r1 = 5.03%
market value of bonds = 30000*112%*1000= 33600000
Zero coupon bond
Let cost of debt be r2
21%*1000 =1000/(1+r2)^30
r2= 5.34%
market value of bonds = 200000*21%*1000=$42000000
Weighted average cost of debt = (42000000*5.34% + 33600000*5.03%)/(33600000+42000000) = 5.20%
Total value of debt = 33600000+42000000=75600000
Cost of equity calculation
re = 5% + 1.5*8% = 17%
market value of equity = 2,300,000*72=165,600,000
Cost of preferred stock calculation
120,000 shares of 4 percent preferred stock with a current price of $86, and a par value of $100.
86 = 4%*100/rp
rp= 4.65%
market value of preferred stock = 120,000*86=10320000
WACC for the company = (re*E + rd*D*(1-tax) + rp*P)/(E+D+P)
= (17%*165,600,000+ 5.20%*75600000*(1-25%) + 4.65%*10320000)/(10320000+165,600,000+75600000)= 12.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.