A couple will retire in 50 years; they plan to spend about $22,000 a year in ret
ID: 2654952 • Letter: A
Question
A couple will retire in 50 years; they plan to spend about $22,000 a year in retirement, which should last about 25 years. They believe that they can earn 8% interest on retirement savings. But now assume that the inflation rate over the next 50 years will average 4.2%.
a. What is the real annual savings the couple must set aside?
b. How much do they need to save in nominal terms in the first year?
c. How much do they need to save in nominal terms in the last year?
d. What will be their nominal expenditures in the first year of retirement? AND The last year of retirement?
Explanation / Answer
Retirement 50.00 years Interest rate 8.00% Yearly spending $ 22,000.00 Time 25.00 years Inflation rate 4.20% Solution: a. Real interest rate = 3.65% PV of the required real savings = $356,761.22 Real annual savings = $ 2,602.10 b. Real annual savings $ 2,602.10 Nominal savings in year 1 = $ 2,711.39 c. Real annual savings $ 2,602.10 Nominal savings in the last year = $ 20,356.80 d. Nominal expenditures in the first year of retirement = $179,339.66 Nominal expenditures in the last year of retirement = $481,395.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.