This question has been answered before, but not coherently. Please show step by
ID: 2655538 • Letter: T
Question
This question has been answered before, but not coherently. Please show step by step! Thanks!
The Le Bleu Company has a ratio of long-term debt to long-term debt plus equity of .35 and a current ratio of 1.25. Current liabilities are $950, sales are $5,780, profit margin is 9.4 percent, and ROE is 18.2 percent. What is the amount of the firm’s net fixed assets?
This question has been answered before, but not coherently. Please show step by step! Thanks!
The Le Bleu Company has a ratio of long-term debt to long-term debt plus equity of .35 and a current ratio of 1.25. Current liabilities are $950, sales are $5,780, profit margin is 9.4 percent, and ROE is 18.2 percent. What is the amount of the firm’s net fixed assets?
Explanation / Answer
Net fixed assets = value of all fixed assets - depreciation. it can also be calculated by
debt/(debt+equity) = 0.35. current ratio = current assets/current liabilities = 1.25. current liabilities = $950
so, current assets/950 = 1.25. or current assets = 950*1.25 = 1187.5
sales = 5780. profit = 9.4% of 5780 = 543.32
ROE = net profit/equity, or 18.2% = 543.32/equity, or equity = 543.32/0.182 = 2985.275
now, debt/(debt+equity) = 0.35
debt/(debt+2985.275) = 0.35
debt/0.35 = debt+2985.275
0.65debt = 1044.846
or debt = 1607.456
so total liabilities in the liability side of balance sheet = debt+equity+current liabilities = 1607.456+2985.275+950 = 5542.73
This will be the total of asset side as well.
so, net fixed assets will be total of assets - current assets = 5542.73 - 1187.5 = 4355.23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.