QUESTION 1 The World Income Appreciation Fund has current assets with a market v
ID: 2655611 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
The World Income Appreciation Fund has current assets with a market value of $3.3 billion and has 180 million shares outstanding. What is the net asset value (NAV) for this mutual fund?
QUESTION 2
The Madura HiGro Fund has a net asset value of $47 per share. It charges a 3.1 percent load. How much will you pay for 200 shares?
QUESTION 3
The World Income Appreciation Fund has current assets with a market value of $4.5 billion and has 130 million shares outstanding. The fund has a current market price quotation of $35.36. What is the front-end load in percentages?
QUESTION 4
You are going to invest in a stock mutual fund with a 7 percent front-end load and a 1.4 percent expense ratio. You also can invest in a money market mutual fund with a 4 percent return and an expense ratio of 0.1 percent. If you plan to keep your investment for 3 years, what annual percentage return must the stock mutual fund earn to exceed an investment in the money market fund?
QUESTION 5
You invested $10,000 in a mutual fund at the beginning of the year when the NAV was $41.56. At the end of the year the fund paid $0.38 in short-term distributions and $1.25 in long-term distributions. If the NAV of the fund at the end of the year was $43.91, what was your return for the year?
QUESTION 6
A closed-end fund has total assets of $310 million and liabilities of $800,000. Currently, 20 million shares are outstanding. If the shares currently sell for $15.41, what is the percentage premium or discount on the fund? (Note: Enter premium as a positive number and a discount as a negative number.)
Explanation / Answer
Answer:1 NAV=Current market value/No. of shares outstanding
$3300000000/180,00,0000
$18.33
Answer:2 You will pay 200 times the offering price. Since the load is computed as a percentage of the offering price, we can compute the offering price as follows:
Net asset value = (1 - Front-end load) × Offering price
In other words, the NAV is 96.9 percent of the offering price. Since the NAV is $47, the offering price is $47/0.969 = $48.50. You will pay $4850 in all, of which $150 is a load.
Answer:3 NAV=$4.5 billion/$0.130billion
=$34.62
=(($35.36-$34.62)/$34.62)*100
=2.14%
Answer:5=[(NAV at the end-NAV at the begining)+short term gain+long term gain]/Nav at the begining
=[($43.91-$41.56)+$0.38+$1.25]/$41.56
=9.576%
Answer:6
NAV=Total assets-Total liabilities/No. of shares outstanding
=$310million-$0.8 million/20 million
=$15.46 per share
Discount or premium=(Funds share value/NAV)*100
=$15.41*100/$15.46
=99.68%
This means shares sell for 99.68 percent of NAV, which is at a discount to NAV.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.