A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2657207 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 4.0%. The probability distributions of the risky funds are:
What is the reward-to-volatility ratio of the best feasible CAL? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.)
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 4.0%. The probability distributions of the risky funds are:
Explanation / Answer
Given parameters of the opportunity set :
E(rS) = 10%, E(rB) = 7%, ?S= 32%, ?B= 24%, ?= 0.1250, rf= 4%
covariance matrix therefore Cov(rS, rB) = ??S?B]:
minimum-variance portfolio proportions :wmin(S) =?B2– Cov(rS, rB) / ?S2+ ?B2– 2Cov(rS, rB)
576 – 96 /1,024 + 576 – (2 ×96)
= 480/1408
= .3409
wmin(B) = 1 – .3409 = .6590
The mean of the minimum variance portfolio:
E(rmin) = (.3409 ×10%) + (.6590 ×7%) = 8.0226%
standard deviation of the minimum variance portfolio
?min= [wS2?S2+ wB2?B2+ 2wSwBCov(rS, rB)]1/2
= [(.11621×1,024) + (.43428×576) + (2 ×.3409 ×.6590 ×96)]1/2= 20.30%
Reward-to-volatility ratio = E(Rp) - Rf ) / ?P = 0.212053837
This is the tangency portfolio from minimun variance portfolio.
Bonds Stocks Bonds 576 96 Stocks 96 1024Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.