Problem 9-8 Calculating NPV [LOT A firm evaluates all of its projects by applyin
ID: 2657584 • Letter: P
Question
Problem 9-8 Calculating NPV [LOT A firm evaluates all of its projects by applying the NPV decision rule. A project under consideration has the following cash flows: 0 $27,700 11,700 14.700 : 3. i 10,700 What is the NPV for the project if the required return is 12 percent? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g, 32.16.) NPV At a required return of 12 percent should the firm accept this project? s the NPV for the project if the required return is 24 percent? (Negative amount should be ndicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and roun
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
At 12%:
Present value of inflows=11700/1.12+14700/1.12^2+10700/1.12^3
=$29781.23
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$29781.23-$27700
=$2081.23(Approx)
Hence since NPV is positive;firm should accept the project.
At 24%:
Present value of inflows=11700/1.24+14700/1.24^2+10700/1.24^3
=$24607.85
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$24607.85-$27700
=$(3092.15)(Approx)(Negative).
Hence since NPV is negative;firm should reject the project.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.