Problem 9-8 Calculating Project OCF [LO 2] Herrera Music Company is considering
ID: 2698877 • Letter: P
Question
Problem 9-8 Calculating Project OCF [LO 2]
Herrera Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $26,200, and the company expects to sell 1,470 per year. The company currently sells 1,970 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,790 units per year. The old board retails for $22,100. Variable costs are 57 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1,420,000 per year, and fixed costs are $1,320,000 per year.
If the tax rate is 35 percent, what is the annual OCF for the project? (Do not include the dollar sign ($). Round your answer to the nearest whole dollar amount (e.g., 1,234,567).)
Herrera Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $26,200, and the company expects to sell 1,470 per year. The company currently sells 1,970 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,790 units per year. The old board retails for $22,100. Variable costs are 57 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1,420,000 per year, and fixed costs are $1,320,000 per year.
Explanation / Answer
OCF = EBIT + Depriciation -taxes
sale of new = 1470 * 26200 = 38514000
loss of sales on old = 22100 * (1970-1790) = 3978000
variable costs = 19685520
EBIT = 38514000 - 3978000-19685520 - 1320000-1420000 =12110480
Tax = 12110480 * 0.35 = 4238668
OCF = 12110480+ 1420000 - 4238668 = 9291812
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.