Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.)Find the amount of simple interest I would pay on a loan of $6,953.22 for 673

ID: 2658843 • Letter: 1

Question

                    1.)Find the amount of simple interest I would pay on a loan of $6,953.22 for 673 days at 6 5/8% simple interest.                 

                    2.)John has borrowed $13,750 for 150 days at 10.2% simple interest. Interest will be calculated using bankers rule. Find the total amount he will need to repay                    the loan                 

                    3.)Tessa borrowed $19,540. 7 months later she paid off the loan, paying a total of $20,635. What simple interest rate did she pay?                 

                    4.)Suppose that on July 13, 2011 I deposited $5,000 in a CD which matured on September 8, 2013. The simple interest rate was 4.25%. What was my account value                    at maturity?                 

                    5.)On February 17, 2012, Alison borrowed $5,200 from Canandaigua International Bank at 10.99% simple interest. (NOTE: 2012 was a leap year) At maturity, she                    will repay a total of $5,482.86. a) Find the term of the note (in days). (10 points) b) On what date will the note mature?

Explanation / Answer

Answer 1) $6,953.22 is taken as loan

simple interest is 6.5%/m

simple interest rate per month is $451.95

simple interest rate per day is $15.06

so simple interest rate for 673 days is 673*$15.06

interest rate is $10135 Approx


Answer 2) borrowed money $13,750 for 150 days at 10.2%

1% of $13,750 is $137.5

10.2% of $13,750 is $137.5x10.2%

then the interest amount he need to pay is $1402.5

then the total amount he need to pay is $13,750+$1402.5=$15152.5


Answer 3) borrowed $19,540

total amount paid is $20,635

simple interest she paid is $1095 for 7months

means simple interest she paid/month is $156.42

=$19,540/$156.42=124.92

=1.24% interest she paid is.


Answer 4) deposited Amount is $5,000

the gap between July 13, 2011 and September 8, 2013 is 815 days

simple interest rate was 4.25%/m

simple interest rate per month is $210.5

simple interest rate per day is $7.01

so simple interest rate for 815 days is 815*$7.01=$5713.15 Approx

Maturity value is $5713.15+(deposited Amount)$5,000=$10713.15


Answer 5)borrowed Amount $5,200

total of repaid amount $5,482.86

interest paid is $282.86

simple interest rate is 10.99%/m

10.99% interst is $570.48/m

$570.48/30days=19.01/day

interest paid is $282.86=$282.86/$19.01/day

answers for

a)interest paid for 14.87 days

date started from February 17, 2012 + 15 days Approx=32 days from February 17, 2012

b)March 3, 2012(including the lead day)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote