Ben is saving to go on a South Pacific cruise four years from today. The trip wi
ID: 2659102 • Letter: B
Question
Ben is saving to go on a South Pacific cruise four years from today. The trip will cost $10,000. To fund the trip he has decided to put his annual bonus into an account that will earn 6% interest compounded annually. According to his calculations his first bonus (to be received at the end of the year) will be $1,000. His second bonus (to be received 2 years from today) will be $2,000 and his third bonus (3 years from today) will be $3,000.
a) How much will Ben have saved by the end of year 4?
b) How much will he need to deposit TODAY in order to have enough for the trip?
Explanation / Answer
Part-A
Let the amount saved at the end of 4th year be x
1000*(1.06)^3 + 2000*(1.06)^2 + 3000*(1.06)^1 + x = 10000
1191.016+2247.2+3180+ x = 10000
X = 3381.78
Part-B
b) How much will he need to deposit TODAY in order to have enough for the trip?
Let the amount to be deposited today be x
X(1.06)^4 = 10000
X = 10000/(1.06^4)
X= 7920.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.