Beltran Corporation produces wooden and aluminum baseball bats. In preparing the
ID: 2476761 • Letter: B
Question
Beltran Corporation produces wooden and aluminum baseball bats. In preparing the current budget, Beltran's management estimated a total of $387,000 in manufacturing overhead costs and 12,900 machine hours for the coming year. In December, Beltran's accountants reported actual manufacturing overhead incurred of $578,000 and 12,400 machine hours used during the year. Beltran applies overhead based on machine hours. What was Beltran's predetermined overhead rate for the year? Predetermined overhead rate How much manufacturing overhead did Beltran apply during the year?Explanation / Answer
a). Solution :- Predetermined overhead rate = Estimated manufacturing overhead / Estimated machine hours.
= 387000 / 12900
= $ 30 per hour.
Conclusion :- Predetermined overhead rate = $ 30 per hour.
b). Solution :- Applied manufacturing overhead = Actual machine hours * Predetermined overhead rate.
= 12400 * 30
= $ 372000.
Conclusion :- Applied manufacturing overhead = $ 372000.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.