a. Company XYZ is currently trading at $97.00 a share. The expected growth rate
ID: 2660435 • Letter: A
Question
a. Company XYZ is currently trading at $97.00 a share. The expected growth rate is 4% and the required return rate is 7.8%. Calculate the next annual dividend amount using the Constant Dividend Growth Model.
b. An investor is considering a bond that currently sells at a discount ($953) to the face value of $1,000. The coupon rate is 9.25% paid semiannually. If there are 15 years left on the bond what is the yield to maturity?
c. An investor purchases 200 shares of XYX stock for $55.00 a share and immediately sells 2 covered call contracts at a strike price of $60.00 a share. The premium is $3.00 a share. What is the maximum profit and the maximum loss?
d. You are an analyst comparing the performance of two portfolio managers using the Sharpe Ratio measurement. Manager A shows a return of 16% with a standard deviation of 10%. Manager B shows a return of 12% with a standard deviation of 6%. If the risk free rate is 5% which manager has the better risk adjusted return?
Explanation / Answer
a)next annual dividend amount using the Constant Dividend Growth Model = 97*(0.078-0.04)
=$3.686
=$3.69 (appx)
b) here n= 15*2 =30 payments, price =$953, coupon payment = 9.25%/2*1000 =$46.25
so 953 = 46.25/(1+r)+46.25/(1+r)^2+----+46.25/(1+r)^15 +1000/(1+r)^15
=> solving for r, we get r=4.93%
but annual r =4.93%*2 =9.86%
so YTM =9.86%
c) max profit in covered call = premium received-purchasing price of underlying+strike price
=3-55+60
=$8 per share
as there are 200 shares , max profit 200*8 =$1600
maximum loss in covred call =unlimited
d) risk adjusted return for manager A =(0.16-0.05)/0.1
= 1.1
risk adjusted return for B = (0.12-0.05)/0.05
=1.4
So manager B has good risk adjusted return
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.