a. Company XYZ forecasts to pay a GHc 8.33 dividend next year, which represents
ID: 2780997 • Letter: A
Question
a. Company XYZ forecasts to pay a GHc 8.33 dividend next year, which represents 100% of its earnings. This will provide investors with a 15% expected return. Instead, we decide to plough back 40% of the earnings at the firm’s current return on equity of 25%. What is the value of the stock before and after the plough back decision?
b. What will be the nominal rate of return on a preferred stock with a $100 par value, a stated dividend of 8 percent of par value, and current market price of (i) $160 (ii) $80
Explanation / Answer
1
Before plowback decision, assuming that dividend is constant at 8.33
Price=D1/(r-g)
D1=8.33
r=15%
g=0
Price=8.33/0.15=55.53
After plowback, growth=RoE*(1-plowbackratio)=25%*(1-40%)=15%
Price=8.33/(0.15-0.15)=infinite..so, we have to use other model to forecast the price
2
Preferred stock price=Dividend/return
i) Hence, 160=100*8%/return
so, return=5%
ii) Hence, 80=100*8%/return
so, return=10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.