Your company will generate $65,000 in annual revenue each year for the next eigh
ID: 2661098 • Letter: Y
Question
Your company will generate $65,000 in annual revenue each year for the next eight years from a new information database. If the appropriate interest rate is 8.25 percent, what is the present value of the savings? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Your company will generate $65,000 in annual revenue each year for the next eight years from a new information database. If the appropriate interest rate is 8.25 percent, what is the present value of the savings? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Nper = 8 (indicates the period)
PMT = 65000 (indicates annual revenue)
Rate = 8.25% (indicates the rate of interest)
FV = 0 (indicates the future value, if any)
PV = ? (indicates the present value)
Present Value = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(8.25%,8,65000,0) = 370013.62
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.