Sully Corp. currently has an EPS of $3.10, and the benchmark PE for the company
ID: 2661187 • Letter: S
Question
Sully Corp. currently has an EPS of $3.10, and the benchmark PE for the company is 30. Earnings are expected to grow at 6 percent per year.
What is your estimate of the current stock price? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the target stock price in one year? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Assuming the company pays no dividends, what is the implied return on the company
a.What is your estimate of the current stock price? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
a)estimate of the current stock price = 30*3.1
=$93
ans:$93
b)target stock price in one year = 3.1*(1+0.06)*30
=$98.58
ans:$98.58
c) implied return on the company
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.