Sulfur dioxide gas (SO_2) is present with a mixing ratio of 200 ppmv (parts per
ID: 487759 • Letter: S
Question
Sulfur dioxide gas (SO_2) is present with a mixing ratio of 200 ppmv (parts per million by volume) in a volcanic eruption cloud at an altitude where the pressure is 50 mbar. What is the partial pressure of the SO_2? Suppose that the SO_2 were entirely converted into H2SO_4-H_2O particles. If 75% of the mass of the particles is H_2SO_4, what would the mass mixing ratio of the particles be? Assume that the air temperature is 220K. Note this problem involves the important point that the mixing ratios of atoms is conserved even if they change the molecule they are in.,Explanation / Answer
mixing ratio = partial pressure/ total pressure
mixing ratio = 200 ppmv = 200ml/m3 = 200 ml/1000000ml
Density of SO2 = 2.6288 kg m3 =2.6288mg/ml
200 ml to mg = 200 X 2.6288 = 525.76 mg/m3
total pressure = 50 mbar = 0.049 atm
mixing ratio = partial pressure / total pressure
200/ 1000000 = partial pressure/ 0.049
partial pressure = (200/ 1000000 ) * 0.049 = 0.0000098 atm = 0.0099 mbar
Mass mixing ratios of the particles = mole / total moles = 0.002
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.