Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10.8 Cost of common equity and WACC Patton Paints Corporation has a target capit

ID: 2661847 • Letter: 1

Question

10.8 Cost of common equity and WACC Patton Paints Corporation has a target capital structure of40% debt and 60% common equity,with no preferred stock. Its beforetax cost of debt is 12%, and its marginal tax rate is 40%. Thecurrent stock price is Po=$22.50. The last dividend wasD0 = $2.00,and it is expected to grow at a constant rateof 7%. What is its cost of common equiy and its WACC? 10.8 Cost of common equity and WACC Patton Paints Corporation has a target capital structure of40% debt and 60% common equity,with no preferred stock. Its beforetax cost of debt is 12%, and its marginal tax rate is 40%. Thecurrent stock price is Po=$22.50. The last dividend wasD0 = $2.00,and it is expected to grow at a constant rateof 7%. What is its cost of common equiy and its WACC?

Explanation / Answer

Patton Paints Corporation target Capital Structure:

               Equity       -          60%

                 Debt          -          40%

Before –tax cost of debt (RD) = 12%

Tax rate                                 = 40%

Current Stock price(P0)         = $22.50

Last Dividend(D0)                = $2.00

Dividend growth rate (g)       = 7%

Cost of Common equity (RE) = ?

WACC                                   = ?

Calculating Patton Paints Corporation’s after-taxcost of debt:

After-tax cost of debt = before-tax rate * (1- marginal taxrate)

                                   = 12% * (1-40%)

                                   = 0.12 * 0.6

                                   = 0.072 (or) 7.2%

After-tax cost of debt (RD) =7.2%

Calculating Patton Paints Corporation’s cost ofcommon equity (RE):

Current Stock price(P0)         = $22.50

Last Dividend(D0)                = $2.00

Dividend growth rate (g)       = 7%

           Required return (R ) = (D1/P0) + g

                                      R   = [($2 * (1.07)/$22.50] + 0.07

                                      R   = ($2.14/$22.50) + 0.07

                                      R   = 16.5%

           Required return ( R) = 16.5%

           

Required return ( R) = Cost of Common equity (RE) +Cost of Debt (RD)

Cost of Common equity (RE) = 16.5%

Cost of Common Equity (R E) =16.5%

Calculation of weighted average cost of capital(WACC):

                       V = E+D

                       V = 60%+40%

                       E/V = 60 / 100 = 0.6

                       D/V = 40 / 100 =   0.4

WACC = (E/V) * RE + (D/V) * RD(1-Tc)

            = 0.6 * 16.5% + 0.4 * 7.2%

            = 0.6 * 0.165 + 0.4 * 0.072

            = 0.099 + 0.0288

            = 12.78%

Weighted Average Cost of Capital (WACC) =12.78%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote