The following data relate to labor cost for production of 12,500 cellular teleph
ID: 2666093 • Letter: T
Question
The following data relate to labor cost for production of 12,500 cellular telephones:Actual: 13,600 hours at $16.15 $219,640
Standard: 13,725 hours at $16.00 $219,600
a. Determine the rate varaince, time variance, and total direct labor variance.
b. Discuss what might have caused these variances.
Explanation / Answer
a) rate variance = act. hrs (std. rate - act. rate) = 13600(16 - 16.15) = -2040 => = 2040 ($) unfavorable time variance = (std. time - act. time)/Q = (13725 - 13600)/12500 = 0.01 hrs. (favorable) Total direct labor variance = std. labor cost - act. labor cost =219600 - 219640 = - 40 $ (unfavorable) b) These variances occured because actul values differed from the standard values.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.