Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8. Kelly Corporation will issue new common stock to finance an expansion. The ex

ID: 2667651 • Letter: 8

Question

8. Kelly Corporation will issue new common stock to finance an expansion. The existing common stock just paid a $1.50 dividend, and dividends are expected to grow at a constant rate 8% indefinitely. The stock sells for $45, and flotation expenses of 5% of the selling price will be incurred on new shares. What is the cost of new common stock be for Kelly Corp.? (Points : 1)
11.33%
11.51%
11.60%
11.79%
12.53%


9. The simulation approach provides us with (Points : 1)
a single value for the risk-adjusted net present value.
an approximation of the systematic risk level.
a probability distribution of the project's net present value or internal rate of return.
a graphic exposition of the year-by-year sequence of possible outcomes.


10. Asian Trading Company paid a dividend yesterday of $5 per share (D0 = $4). The dividend is expected to grow at a constant rate of 8% per year. The price of Asian Trading Company's stock today is $29 per share. If Asian Trading Company decides to issue new common stock, flotation costs will equal $2.50 per share. Asian Trading Company's marginal tax rate is 35%. Based on the above information, the cost of retained earnings is (Points : 1)
28.38%.
24.12%.
26.62%.
31.40%.

Explanation / Answer

Dividend just paid (D0) = $1.50

Expected dividend growth rate (g) = 8%

Current stock value = $45

Flotation expenses = 5%

Cost of new common stock (R) =?

Cost of new common stock (R) = [(D1 / {P0 – F}] + g

D1 = $1.50 (1+0.8)

D1 = $1.62

Flotation Costs = 5% of selling price

Cost of new common stock (R) = [($1.62 / {$45 - $2.25}] + 0.08

Cost of new common stock (R) = = [$1.62 / $42.75] + 0.08

Cost of new common stock (R) = 0.11789 (or) 11.79%

Cost of new common stock (R) = 11.79%

Expected dividend growth rate (g) = 8% per year

Today’s Stock Value (P0) = $29 per share

Flotation Costs = $2.50 per share

Marginal tax rate = 35%

Cost of retained earnings = ?

D1 = $5 (1+0.8)

D1 = $5.40

Flotation Costs = $2.50 per share

Cost of Retained earnings (R) = [($5.40 / {$29 - $2.50}] + 0.08

Cost of Retained earnings (R) = [$5.40 / $26.50] + 0.08

Cost of Retained earnings (R) = 0.28377 (or) 28.38%

Cost of Retained earnings (R) = 28.38%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote