Tulley Appliances Inc. projects next year’s sales to be $20 million. Current sal
ID: 2671528 • Letter: T
Question
Tulley Appliances Inc. projects next year’s sales to be $20 million. Current sales are $15 million, based on current assets of $5 million and fixed assets of $5 million. The firm’s net profit margin is 5 percent after taxes. Tulley forecasts that its current assets will rise in direct proportion to the increase in sales, but that its fixed assets will increase by only $100,000. Currently, Tulley has $1.5 million in accounts payable (which vary directly with sales), $2 million in long-term debt (due in 10 years), and common equity (including $4 million in retained earnings) totaling $6.5 million. Tulley plans to pay $500,000 in common stock dividends next year.Explanation / Answer
Discretionary financing = Projected Total Assets - Projected Total Liabilities - Projected Equity
The percent increase in sales is 1/3 (approximately 33%). Both current assets and current
liabilities increase in direct proportion to sales.
Current Assets: 5,000,000 * 4/3 = 6,666,667
Current Liabilities: 1,500,000 * 4/3 = 2,000,000
To project fixed assets, we first need to determine current year fixed assets.
In the current year, total liabilities + total equity = 10,000,000.
This is A/P of 1.5M + LTD of 2M + Equity of 6.5M = 10M
We know current assets are 5M so fixed assets must also be 5M for balance sheet to balance.
A 100,000 increase to 5M is 5,100,000.
Total Assets for Next Year are Projected at 11,766,667
We must next project retained earnings.
Multiply the 5% Net profit margin by sales
20,000,000 * 5% = 1,000,000
Projected Retained Earnings= Current Retained Earnings + Net Profit - Dividends
4,000,000 + 1,000,000 - 500,000 = 4,500,000
Long-term debt and common stock will remain the same.
Projected liabilities + equity = 11M
This is A/P of 2M + LTD of 2M + Stock of 2.5M + RE of 4.5M
So discretionary financing is:
11,766,667 - 11,000,000 = 766,667
C. The highest sales can be without needing discretionary financing is 15,818,180
It is calculated as follows. In this problem, x is the percent increase in sales.
5,000,000x + 5,100,000 = 1,500,000x +2,000,000 +2,500,000 + 4,000,000 - 5,000,000 + 750,000x
5,000,000x -1,500,000x - 750,000x = 2,000,000 +2,500,000 +4,000,000 - 500,000 - 5,100,000
2,750,000x = 2,900,000
x=1.054
15,000,000 * 1.054 = 15,818,180
Note that 1.054 is a repeating fraction so if you multiply by 1.054 exact you don't get the above answer, but
this is the right answer because you need to use the full fraction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.