Lifeline, Inc., has sales of $604,000, costs of $254,000, depreciation expense o
ID: 2673278 • Letter: L
Question
Lifeline, Inc., has sales of $604,000, costs of $254,000, depreciation expense of $61,500, interest expense of $28,500, and a tax rate of 35 percent. The firm paid out $45,500 in cash dividends and has 59,000 shares of common stock outstanding.
Requirement 1:
What are the earnings per share? (Do not include the dollar sign ($). Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16))
Earnings per share $
Requirement 2:
What are the dividends per share? (Do not include the dollar sign ($). Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16))
Dividends per share $
Explanation / Answer
Total Sales= $604000
Total costs = 254000 + 61500 + 28500 = $344000
Earnings before tax = $260000
Tax= 35/100 * 260000 = $91000
Earnings after tax = $169000
Earnings per share =169000/59000 = 2.86
Dividends per share = 45500/59000 =0.77
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.