Answers without step by step calculations will not be awarded points. A company
ID: 2675001 • Letter: A
Question
Answers without step by step calculations will not be awarded points.
A company has 2 bonds outstanding. The first matures after 5 years and has a coupon rate of 8.25%. The second matures after 10 years and has a coupon rate of 8.25%. Interest rates are currently 10%. What is the present price of each $1,000 bond? Why are these prices different?
The second matures after 10 years and has a coupon rate of 8.25%. Interest rates are currently 10%. What is the present price of each $1,000 bond? Why are these prices different?
Explanation / Answer
Coupon payments = 8.25%*1000 = $82.5 5 year bond Price = 82.5/1.1+ 82.5/1.1^2....1082.5/1.1^5 = $933.66 10 year bond Price = 82.5/1.1+ 82.5/1.1^2....1082.5/1.1^5 = $892.47 The prices are different because of difference in maturity. The second bond has longer maturity and lower price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.