Johnston Corp has 10,000 bonds outstanding that were issued for 30 years ten yea
ID: 2676668 • Letter: J
Question
Johnston Corp has 10,000 bonds outstanding that were issued for 30 years ten years ago at a par value of $1,000 and a coupon rate of 12%. Similar bonds are now selling to yield 9%. It issued 40,000 shares of 6% preferred stock at a $100 par value eight years ago. Those preferred shares are now selling to yield 10%, and are subject to an 8% flotation cost. There are currently 2,500,000 of common stock outstanding selling for $11.60 a share. Johnston's cost of equity is 14% Develop Johnston's market value based capital structure, and calculate its WACC. Assume equity capital comes from retained earnings, and the marginal tax rate is 40%.Answer
Explanation / Answer
Current value of bond = 120/1.09 +120/1.09^2....1120/1.09^20 =$1,273.86 Total Debt =$1,273.86 *10,000= 12,738,600 Cost-of-preferred-stock (rp) = Preferred stock dividend/(Funds received – Flotation costs) 10% =6/(Price-8) Price = 60+8= $68 Total Value of preferred-stock = 40,000 *$68=$2,720,000 Total equity =2,500,000*$11.60= 29,000,000 Total value = 29,000,000 +$2,720,000+12,738,600 = 44,458,600 WACC = 12,738,600/44,458,600*9%*(1-40%) +$2,720,000/44,458,600*10% +29,000,000/44,458,600*14% =11.29%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.