Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Beverly Jones is 26 years old, single, lives in an apartment, and has no depende

ID: 2681657 • Letter: B

Question

Beverly Jones is 26 years old, single, lives in an apartment, and has no dependents. Last year she earned $37,300 as a sales assistant for Precision Business Instruments; $2,611 of her wages were withheld for federal income taxes. In addition, she had interest income of $161. The standard deduction in 2008 was $5,700 for single. The exemption was claimed to be worth $3,650. The taxable rate is shown below: 2008 Tax Rate Schedules Schedule X-If your filing status is Single If your taxable income is: The tax is: Over- But not over- of the amount over- 0 $8,025 _ _ _ _ _10% $0 8,025 32,550 $802.50 + 15% 8,025 32,550 78,850 4,481.25 + 25% 32,550 78,850 164,550 16,056.25 + 28% 78,850 164,550 357,700 40,052.25 + 33% 164,550 357,700 _ _ _ _ _ 103,791.75 + 35% 357,700 a. Estimate her taxable income. b. Estimate her tax liability. Round the answer to the nearest cent. (Hint: Use the tax rate schedules given in Exhibit 3.3 to determine her tax liability.) c. Estimate her tax refund or tax owed. Round the answer to the nearest cent.

Explanation / Answer

Last year she earned =$37,300 Amount of her wages were withheld for federal income taxes=$2,611 interest income=$161 The standard deduction in 2008 was for single= $5,700 The exemption was claimed to be worth =$3,650 a.Taxable Income=$37,300-$2,611-$5,700+$3,650 =$32639 b.Tax Liability=10% of $32639= $3263.9 c. Tax refund or tax owed= $5,700-$3263.9 = $2436.1