Beverly Hills started a paper route on January 1, 2009. Every three months, she
ID: 2759757 • Letter: B
Question
Beverly Hills started a paper route on January 1, 2009. Every three months, she deposits $800 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly. On December 31, 2012, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 12 percent annually. How much will she have on December 31, 2015? Use Appendix A and Appendix C for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) Future valueExplanation / Answer
(1) Future value (from1 january 2009 to 31 december2012) = 4 years
future value of ordinary annuity = payment [ ( 1 + interest /4)years * 4 - 1 ] / (interest /4)
= $800 [ ( 1 + 0.08/4)4*4 - 1 )] / 0.08/4
= $800 [ (1.02)16 - 1 ] / 0.02
= 800 * (1.3728 - 1 ) / 0.02
= 800 * 0.3728 / 0.02
=$14912
future value (from 31 December 2012 to 31December 15) = 3 year
Future value = principal ( 1 + interest) years
=$14912 ( 1 + 0.12)3
= $14912 ( 1.12)3
=$14912 * 1.405
= $20951.4
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.