Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about 0.3
ID: 2684815 • Letter: S
Question
Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about 0.35 (or 35%) a year. The correlation between the returns of each pair of shares is about 0.2. Required: (a) Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares. (Round "Variance" to 6 decimal places and "Standard deviation" to 3 decimal places.) No. of Standard Shares Variance Deviation 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (b) How large is the underlying market risk that cannot be diversified away? (Round your answer to 3 decimal places.) Market risk (c) Assume that the correlation between each pair of stocks is zero. Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares. (Round "Variance" to 6 decimal places and "Standard deviation" to 3 decimal places.) No. of Standard Shares Variance Deviation 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Explanation / Answer
a) variance (2) (for 2 share case) = xa^2*a^2 + xb^2*b^2 + 2a*b*ab*xa*xb
= .5^2*35^2 + .5^2*35^2 + 2*35*35*.2*.5*.5
= 735
standard dev = 27.111%
for equal investments in 3 shares just change the weights xa,xb,xc...and so on
b) underlying market risk cant be diversified away
c) if correl = 0
then 2 (for 2 share case) = .5^2*35^2 + .5^2*35^2
= 612.5
s.d = 2 = 24.749%
similarly while calculating for 3,4....10 share case just add the variances of each individual share to get the variance of the portfolio...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.