Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about 0.3
ID: 2710507 • Letter: S
Question
Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about 0.38 (or 38%) a year. The correlation between the returns of each pair of shares is about 0.5.
PLEASE EXPALIN IN STEPS
Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares. (Do not round intermediate calculations. Enter "Variance"as a decimal rounded to 6 places and "Standard Deviation" to 3 places.)
How large is the underlying market variance that cannot be diversified away? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a decimal rounded to 3 places.)
Assume that the correlation between each pair of stocks is zero. Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares. (Do not round intermediate calculations. Enter "Variance" as a decimal rounded to 6 places and "Standard Deviation" to 3 places.)
Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about 0.38 (or 38%) a year. The correlation between the returns of each pair of shares is about 0.5.
Explanation / Answer
a.Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares. (Do not round intermediate calculations. Enter "Variance"as a decimal rounded to 6 places and "Standard Deviation" to 3 places.)
Covariance of each pair = correlation*SD*SD
Covariance of each pair = 0.5*38%*38%
Covariance of each pair = 0.0722
Variance of portfolio = (38%)^2
Variance of portfolio = 0.1444
Variance of portfolio = (Variance - Covariance)/n + Covariance
Variance of portfolio = (0.1444-0.0722)/n + 0.0722
Variance of portfolio = 0.0722/n + 0.0722
Where n = no of share
SD of Portfolio = Variance of portfolio^(1/2)
b.How large is the underlying market variance that cannot be diversified away? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a decimal rounded to 3 places.)
Market Risk= ((Variance - Covariance)/n + Covariance)^(1/2)
where n = infinity
Market Risk= (Covariance of each pair )^(1/2)
Market Risk= (0.0722)^(1/2)
Market Risk = 26.870%
c.Assume that the correlation between each pair of stocks is zero. Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares. (Do not round intermediate calculations. Enter "Variance" as a decimal rounded to 6 places and "Standard Deviation" to 3 places.)
Covariance of each pair = correlation*SD*SD
Covariance of each pair = 0*38%*38%
Covariance of each pair = 0
Variance of portfolio = (38%)^2
Variance of portfolio = 0.1444
Variance of portfolio = (Variance - Covariance)/n + Covariance
Variance of portfolio = (0.1444-0)/n
Variance of portfolio = 0.1444/n
Where n = no of share
SD of Portfolio = Variance of portfolio^(1/2)
No. of Standard Shares Variance Deviation (%) 1 0.144400 38.000% 2 0.108300 32.909% 3 0.096267 31.027% 4 0.090250 30.042% 5 0.086640 29.435% 6 0.084233 29.023% 7 0.082514 28.725% 8 0.081225 28.500% 9 0.080222 28.324% 10 0.079420 28.182%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.