Suppose the market risk premium is 5%; the beta of stock S is 3; the dividend at
ID: 2687425 • Letter: S
Question
Suppose the market risk premium is 5%; the beta of stock S is 3; the dividend at period of 0 (Do) is $4.0; the growth rate of dividend is 5%; rate of return on Treasury bills is 3.4%; and the actual current price of the stock is $31. Compute the required rate of return (rs) and expected (^rs). Answer: The required rate of return (rs) is ________________and the expected rate of return (^rs) is )_____________ Is the stock market in equilibrium a) Yes b) No Answer ______________ the reason is __________________ Do you want to buy or sell this stock? What is the reason? Answer I want to___________________. The reason is__________________________ computer the intrinsic value of the stock S. Answer: The instrinsic value of the stock is ______________________________Explanation / Answer
expected rate of return= 3.4+(5x3)= 18.4% Answer required rate of return 31= 4x1.05/(Ke-.05) Ke= 18.55% Answer yes.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.